skip navigation

Competition and Test Results - Congratulations St. Paul FSC Skaters!

10/31/2015, 5:45pm CDT
By Lexie Kastner

COMPETITION RESULTS

2015 Maplewood Fall Classic
Anika Singh - Baisc 1 Program - 2
Morgan Barnett - Teen Dramatic Showcase - 3
Emma Christensen, Novice Spins - 4, Nov/Sr Dramatic Showcase - 2, Nov/Sr Light Entertainment Showcase - 1, Teen/Novice/Senior - INTERPRETIVE - 1
Greta Fraser, FS A - 4, Spins - 2
Alicia Fripp, Pre FS C - 3
Sadie Gibbs, Juv/Int Showcase - 1
Ruby Hendrickson - Pre Pre FS B - 1, Spins B - 3
Molly Hennelly, Pre/Pre Juv Dramatic Showcase - 1
Jadelyn Johnson - Pre Pre FS E - 5
 Kira Reissner - Basic 5 Program - 1
Karen Li, TT Juv FS A - 1
Paige Lossing, High Beginner CM - 2, FS A - 2, Jumps - 1
McKenzie Mohlencamp, Pre FS D - 1
Elisabeth Oberlin - TT Senior FS - 1
Anna Papenfuss, TT Juv FS A - 2
Ashley Papenfuss, No Test/Pre Pre Interpretive - 1, Pre Pre FS C - 3
Ellie Reissner, Pre Pre FS A - 3, Pre Pre Spins A - 1
Shelby Schnell - Basic 6 Program A - 1
Sydney Schnell, Pre Pre FS C - 1
Chelsey Serna - Pre Pre FS C - 5
Lexi Simonson, Pre FS D - 2
William Thorne IV Pre-Juv/Adult Silver LIGHT ENTERTAINMENT SHOWCASE - 1
 
2016 Upper Great Lakes Qualifying
Wren Warne-Jacobsen - Intermediate B - 2, Finals (1,1,1)
Lily Zieg - Intermediate B - 10
Grace Ying - Intermediate C - 1, Finals (19,16,18)
Julia Bennet t - Intermediate C - 10
Alison Neumann -  Intermediate D - 8
Jim Wang - Juvenile - 7
Jaden Schwab - Juvenile - 8
Mckenna Shoberg - Juvenile A - 15
Kathleen Martinus - Juvenile B - 12
Abbie Symanietz - Juvenile C - 7
Sadie Gibbs  - Juvenile D - 14
Jonathan Yang - Intermediate - (2,2,2)
Riley Shore - Junior (9,10,11)
Eva White - Novice A - 7
Gracie Bryant - Novice G - 9
Diana Zhu - Novice B - 1, Final (3-7-7)
Georgia Van Offeren - Novice C - 12
Joanna  Liu - Senior (8,8,9)
 
2016 Upper Great Lakes Non Qual
Nila Cooper, Preliminary Girls FS B - 12
Alicia Fripp, Preliminary Girls FS  E - 5
Garrett Hollihan, Preliminary Boys FS  - 2
Alyssa Hurley, Pre-Juvenile Girls FS FINAL - 4, A - 3
Jadelyn Johnson, Pre-Preliminary Girls FS G  - 15
Olivia Kaus, TT Novice Ladies FS A - 10
Holly Olson, TT Intermediate Ladies FINAL - 8, C - 2
Anna Papenfuss, TT Juvenile Girls FS FINAL - 3
Ashley Papenfuss, Pre-Preliminary Girls FS FINAL - 13, C - 2
Lily Podgorak, Pre-Juvenile Girls FS A  - 11
Ashley Pugh, TT Intermediate Ladies B - 6
Brianna Raabolle, TT Open Juvenile Girls FS - 17
Sydney Schnell, Pre-Preliminary Girls FS B  - 13
Estelle Schwab, Preliminary Girls FS A  - 16
Lexi Simonson, Preliminary Girls FS F - 14
Zige Wang, Preliminary Girls FS C  - 7
 
GOOD LUCK TO MIDWESTERN QUALIFIERS!
Wren Warne-Jacobsen - Intermediate
Jonathan Yang - Juvenile
 
TESTS PASSED
Senior  MIF:  Jocelyn Wittmann
Juvenile  FS:  Morgan Barnett, Alyssa Hurley
Pre Juvenile  MIF:  Callie Niemann, Molly Hennelly
Preliminary FS:  Callie Niemann,  Ava McCallister, Sydney Schnell, Nadia Wang
Preliminary MIF: Sydney Schnell

Tag(s): News