skip navigation

Officials

St. Paul FSC is very proud of its many members who are US Figure Skating Officials.  We value and appreciate their volunteer efforts as they continue to so generously share their time and expertise both with the Club and the sport of figure Skating. 

Nancy Bizzano
Gold Test Judge, National Competition Judge, National Referee
Regional Video


Janet Gerhauser Carpenter
Gold Test Judge, National Competition Judge

Jacquie Cassity (1940-2010)
Gold Test Judge, Sectional Competition Judge

Dan Digre
Sectional Music Coordinator


Alexandra Dunne-Bryant
Gold Test Judge, Sectional Competition Judge, Regional S/P Technical Specialist, NQ Pairs Technical Controller

Ann Eidson
Sectional Singles Technical Specialist, Sectional Video
 

Lee Gardner
Gold Test Judge, Silver Dance Judge, Sectional Competition Judge, Sectional Referee

Shirley Hage
Gold Test Judge, National Competition Judge, National Synchro Competition Judge

Tom Hagen
Gold Test Judge, Silver Test Dance Judge, Novice Dance Competition Judge


Jenni Marker Johnson
Gold Test Judge, National Competition Judge, Sectional Referee, NQ Singles Technical Controller

Lexie Kastner
National Accountant, SS1 Systems Specialist

Sara Kastner
Gold Test Judge, National Competition Judge, National Singles Technical Controller, Singles Technical Specialist & Video

Lynne Maker Kuechle
Gold Test Judge, Sectional Competition Judge

Carolyn Marker
National Accountant, SS2 Systems Specialist

Cheryl Marker
Gold Test Judge, Sectional Competition Judge, Sectional Singles/Pairs Technical Controller, Singles/Pairs Technical Specialist

Steve Masten
National Announcer

Julie Mattson Ostrow
Gold Test Judge

Wendy Meck
Gold Test Judge, Sectional Competition Judge, NQ Data & Video

Ben Miller Reisman
Sectional Singles Technical Specialist, Regional Dance Technical Specialist, Sectional Video

Anne Marie Murphy
Gold Test Judge, Senior International Dance Test Judge, Sectional Competition Dance Judge, Regional Singles & Pairs Competition Judge, NQ Video & Data

Greg Rouw
Gold S/P/Dance & International Dance Test Judge, Sectional Competition Judge,
Sectional Singles Technical Controller,  Regional Video

Bridgit Ryan Wallace
Gold Test Judge, National Competition Judge

Andrew Warne-Jacobsen
Regional Music Coordinator

Mary Zastrow
Sectional Music Coordinator

Stephanie Zastrow
National Dance Technical Specialist


Everett Yagud
National Music Coordinator


Matthew Zats (1930-2004)
Gold Test /National Competition Judge, Gold /National Dance Judge